Kui esitaksid selle küsimuse keskmistele online kasiino mängijatele, saaksid paljudelt vastuseks, et eelis tuleb “Blackjacki-mängijate kehvadest oskustest“. Kuigi selles vastuses on teatud tõetera, pole see siiski peamine põhjus. Peamine nähtus, mille toel kasiino Blackjackis mängija ees eelise saab, on “topeltlõhkimineku” reegel. See võib kõlada keeruliselt, aga tegelikult on see põhimõte väga lihtsasti mõistetav.
Kui Sinu Blackjacki käsi on lõhki, siis diileri käsi enam lõhki minna ei saa
Kui Sa sellest reeglist varem midagi ei teadnud, siis ära muretse, teeme selle Sulle kohe selgeks. Lihtsustatult seletades tähendab topeltlõhkimineku reegel seda, et juhul kui mängija käes olev punktisumma on suurem kui 21, kaotab ta isegi juhul, kui ka diileri käes olev punktisumma samas voorus on suurem kui 21. See tähendab, et kui näiteks nii Sinul kui ka diileril on käes 17 punkti, lõppeb mänguvoor viigiga ja saad oma raha tagasi. Kui aga nii Sinul kui diileril on käes näiteks 22 punkti, kaotad Sa kogu oma raha, hoolimata sellest, et punktisummad on võrdsed. See, esmapilgul väike eelis on tegelikult oluline nüanss. See tähendab, et kui Sinu käsi on juba lõhki, siis on teisena mängu alustav diiler selle mänguvooru võitnud juba enne seda, kui tema teine kaart avalikustatakse.
Kui suure eelise Blackjacki topeltlõhkimineku reegel kasiinole annab?
Kui Sind huvitab see, kui suure eelise topeltlõhkimineku reegel kasiinole täpselt annab, siis seda on küllaltki lihtne välja arvutada. Diileri käsi läheb lõhki umbes 28 protsendil juhtudest. Kui mängija mängib täpselt sama strateegia alusel nagu diiler (võtab alati juurde, kui tema mängukäe punktisumma on kuni 16 punkti ja seisab, kui käe punktisumma on vähemalt 17), läheb ka tema käsi lõhki umbes 28% mänguvoorudest. See tähendab, et topeltlõhkiminekut esineb umbes 8% kõigist mänguvoorudest (28% x 28%). See 8% tähistakski kasiino algset eelist mängija ees, kui kõik ülejäänud reeglid oleksid võrdsed. Aga… Sinu õnneks ei ole kõik ülejäänud reeglid võrdsed.
Tänane Blackjack on mängija jaoks mängu algsest vormist soodsam
Kui Blackjack esmakordselt 1930.-40.-tel aastatel kasiinodesse jõudis, oli kasiinoomanike seas ekslikult levimas veendumus, et seda mängu pole mängijatel võimalik võita. Nad mõistsid oma eelise aluseid (topeltlõhkiminekut), aga pidasid enda eelist liiga suureks ja kartsid seepärast, et kui mängijad pidevalt kaotama hakkavad, lõpetavad nad peagi mängimise. Seepärast otsustasid nad anda mängijale lisaeelise, kui mängija võidab käe Blackjackiga (ja diileril samas voorus Blackjacki pole). Samuti andsid nad mängijale mõned lisavalikut, mida diileril polnud ning mis vähendasid diileri eelise mängija ees talutavale tasemele. Selle tulemusel tekkis mäng, kus mängijale ja diilerile kehtivad erinevad reeglid.
Allolevast tabelist leiad ülevaate mängijale ja diilerile kehtivate reeglite erinevustest ja sellest, kellele iga konkreetne erinevus eelise annab.
Tabeli uurimisel märkad kindlasti, et kõik teised reeglid, peale kohustuse mäng esimesena lõpetada, soosivad mängijat. Tänu sellele võib nutikas mängija, kes oskab neid reegleid hästi oma kasuks rakendada, seda algset 8% suurust ebaedu vähendada vähem kui protsendini. Kohe saad teada, kuidas seda teha.
KELLEL ON EELIS?
MÄNGIJA | DIILER | EELIS |
Mängib esimesena | Mängib viimasena | Diiler |
3:2 väljamakse Blackjacki eest | Kahekordne panus | Mängija |
Võib oma soovi kohaselt seista või lisakaardi võtta | Peab 16 punktiga lisakaardi võtma ja 17ga seisma | Mängija |
Võib duubeldada | Ei saa duubeldada | Mängija |
Võib paare splittida | Ei saa splittida | Mängija |
Võib alistuda (kui see on lubatud) | Ei saa alistuda | Mängija |
Esimene mängija eelis – asjaolu, et kui diiler saab Blackjacki korral raha tagasi kahekordselt, siis mängija koefitsiendiga 3:2 – annab näiteks 6 pakiga mängus mängijale 2,25 % eelise. Kui õpid selgeks õige strateegia, millal kaarte juurde võtta ja millal mitte, annab see Sulle ligikaudu 3,25 % lisaeelise (võrreldes diileriga, kellel kaartide juurdevõtmisel valikuvõimalus puudub. Kui kasutad võimalikult tulusalt ära võimalused oma panuse duubeldamiseks või paaride splittimiseks, teenid tagasi veel vastavalt 1,5 % ja 0,5 %. Kui Sinu valitud online kasiinos on lubatud alistumine, annab see Sulle täiendava 0,07 % eelise (kui alistud pärast seda, kui diiler Blackjacki kontrollib). See tähendab, et kui liidad kokku kõik mängija eelised ja lahutad need algsest 8% kasiino eelisest, mõistad, et “maja eelis” Blackjackis on umbes 0,5 % surrender-reegli mitterakendamisel ja umbes 0,4 %, kui Sinu valitud kasiino lubab ka surrender-reegli kasutamist. See protsendimäär võib veidi kõikuda, sõltuvalt mängus kasutatavate kaardipakkide arvust ja mängureeglite erinevusest. Aga sõltumata sellest mitu kaardipakki parasjagu mängus on, jääb Blackjack igal juhul väikseima “maja eelisega” kasiinomänguks.
Kuidas siis Blackjacki-lauas mäng enda kasuks kallutada?
Oma algse ebasoodsa seisu parandamiseks peab mängija mängu valikuid maksimaalselt ära kasutama. Selleks pead omakorda endale selgeks tegema Blackjacki põhistrateegia ehk reeglite kogumi, mida peaksid alati järgima, et oskaksid õigel hetkel kaarte juurde võtta, mitte juurde võtta, panust duubeldada, paare splittida või alistuda. Blackjacki põhistrateegia on arvuti abil loodud põhimõtete kogum mängukäe õigesti mängimiseks, kui Sulle on teada vaid Sinu käes olevad kaardid ja diileri üks nähtav kaart. Strateegia ei sõltu eelnevates voorudes mängijale jagatud kaartidest. Samuti pole Blackjacki põhistrateegias ruumi arvamuse, intuitsiooni ega aimduste jaoks. Blackjackis on vaid üks õige mänguviis – põhistrateegiat järgiv mänguviis. Kõik muud strateegiad annavad tavaliselt halva tulemuse.